Fauna
Celkový charakter živočíšstva Národného parku Muránska planina podmieňuje jeho geografická poloha. Zo severu a severovýchodu je to komplex vyšších západokarpatských pohorí a za juhu široké doliny a nižšie pohoria čo pre živočíšstvo vytvorilo osobitné ekologické podmienky. Neodmysliteľné sú aj početné jaskyne prevažne z južnej časti územia. Sú tu zastúpené západokarpatské štvrtohorné- boreálne druhy, horské a podhorské zoocenózy s panónskymi alebo s termofilnými druhmi.
Územie Národného parku sa vyznačuje charakteristickou faunou bezstavovcov Západných Karpát na čo poukazuje viac ako 450 dosiaľ zistených druhov chrobákov, vyše 350 druhov motýľov, 286 druhov pavúkovcov, ďalej tu bolo zistených asi 200 druhov dvojkrídlovcov, 75 druhov mäkkýšov a 40 druhov mnohonôžok a stonôžok. Viaceré druhy Muránskej planiny dosahujú limitné hranice svojich areálov. Niektoré druhy sú viazané len na toto územie, napríklad bystruškovitý jaskynný chrobák behúnik (Duvalius szaboi ssp. Szaboi), ktorý je glaciálnym reliktom, vyskytujúci sa len v jednej jaskyni v Tisovskom krase. Motýľov reprezentuje napr. chránený vidlochvost ovocný (Iphiclides podalirius) a jasoň červenooký (Parnassius apollo).
Z chránených druhov stavovcov sa na Muránskej planine vyskytuje 1 druh triedy kruhoústnic, 10 druhov triedy obojživelníkov, 9 druhov plazov, 127 druhov z triedy vtákov a tiež 68 druhov cicavcov. Väčšina druhov stavovcov predstavuje karpatské lesné druhy. Vyskytujú sa tu aj niektoré druhy a na základe ich existencie možno poukázať na prítomnosť teplomilných prvkov. Na príklade plazov je to možné dokumentovať výskytom jašterice múrovej (Lacerta muralis), jašterice zelenej (Lacerta viridis) a užovky stromovej (Elaphe longissima). Na hranici areálu bol zistený výskyt západokarpatského endemitu hraboša tatranského (Microtus tatricus). Z väčších stavovcov sa tu pravidelne vyskytujú všetky karpatské veľké šelmy, medveď hnedý (Ursus arctos), vlk (Canis lupus), rys (Lynx lynx) a mačka divá (Felis silvestris). V severnej časti rieky Hron a v jeho prítokoch sa nachádza jedna z najpočetnejších populácií vydry (Lutra lutra). Na Slovensku patrí medzi kriticky ohrozené druhy. Z dravých vtákov je významný výskyt orla skalného (Aquila chrysaetos), ktorý tu pravidelne hniezdi, orla krikľavého (Aquila pomarina), včelára obyčajného (Pernis apivorus) a tiež sokola rároha (Falco cherrug) a sokola sťahovavého (Falco peregrinus). Vyskytuje sa tu aj zriedkavý hlucháň (Tetrao urogallus). Xerotermné a lesostepné lokality obýva strnádka cia (Emberiza cia). Je to vtáčí druh, ktorý je ďalším príkladom teplomilných druhov.
Územie Muránskej planiny predstavuje jednu z najvýznamnejších oblastí Slovenska, ktoré sú dôležité pre ochranu biodiverzity netopierov. Na Muránskej planine bolo doteraz zistených 22 druhov, z ktorých 10 je európskeho významu. Najčastejším druhom je netopier fúzatý (Myotis mystacinus), podkovár malý (Rhinolophus hipposideros) a večernica malá (Pipistrellus pipistrellus).
Muránska planina, lokalita Veľká lúka je známa chovom koní norika muránskeho, ktorý sa založil v roku 1950.